Vandringspriser 2019

Bästa uppfödare

Plac Namn Poäng
1 Engelaiz 194
2 Teamwork 54
3 De la Pi’s 47
4 Hausse 45
5 Twinbox 36
6 Winbergs 26
7 Honeybox 24
8 Mythiques 22
9 Boxplay 18
10 Heros 18

 

Alf och Christina Gunnerfälts Vandringspris 2019

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
1 Engelaiz Casey, Per Ljungnér 8,6
2 Teamwork Banana Joe, Malin Krook 7,3

 

Forester Johnsson Minnespris 2019

Plac Hundens namn / Ägare Snitt Poäng
1 Hausse Folke, Helen Nilsson   22
2 Engelaiz Casey, Per Ljungnér   18
3 Peer-Otzberg Fajter, Cecilia Ling-Vannerus   15
4 Teivik’s Valev, Catrine Lorensson 8,0 14
5 Teamwork Banana Joe, Malin Krook 7,8 14
6 Engelaiz Acca, Åsa Lundberg   13
7 Heros Biscaya, Johanna Rapp   12
8 Barracuda European K9 TrainingBase, Ingela Nordahl 7,9 11
9 Pure Logic’s Penelope, Margareta Wertsberg 7,3 11
10 Engelaiz Feliz, Håkan och Lena Sehlin  6,8 11


Barbro Rydins Minnespris till
Bästa allroundboxer 2019

Plac  Hundens namn / Ägare Varav poäng bruks/igp/bsl Poäng
1 Teamwork Banana Joe, Malin Krook   27
2 Savannah Nostrum, Harry Dahlgren   24
3 Winbergs Twist And Shout, Maja Axelsson Svancar   22
4 Engelaiz Casey, Per Ljungnér   20
5 Engelaiz Feliz, Lena och Håkan Sehlin 11 19
6 Engelaiz Famous, Anna Mild Ackrell 6 19
7 Peer-Otzberg Fajter, Cecilia Ling-Vannerus 15 17
8 Heros Biscaya, Johanna Rapp 12 17
9 Engelaiz Chelsea, Cecilia Borgljung 8 17
10 Engelaiz Brooklyn,Git Jonare 9 16

 

Vandringspris bästa avelshund 2019

Plac  Hundens namn / Ägare Poäng
1 Engelaiz Umbra, Gerd Rosendahl & Marlene Mussawir 96
2 Hausse Vixi, Helen Nilsson 43
3 Teamwork Xena, Maritha Östlund-Holmsten 40
4 Aick Von Altenburg, Veronica Frohlund 30
4 Engelaiz Qanazta, Marlene Mussawir 30
4 Tyegarth Hendricks, Lena Lopez 30
7 Engelaiz Tennessee, Anna Günter 27
8 Rubigo Next Jet, Sofia Friberg 26
8 Valsängens Zoega, Madeleine Winberg 26
10 Impressive’s Burt Bacharach, Ebba Ahlgren 25
10 Heros Belize, Jonna Nyström 25

 

 

Vandringspris till Bästa IGP/BSL Boxer 2019

Plac  Hundens namn / Ägare Betyg/poäng C Poäng
1 Engelaiz Dundra, Robert Lindström   14
2 Hausse Freck, Jeanette Drevenhorn   11
3 Twinbox Valiant, Torbjörn Johansson   6
4 Hausse Ferry, Andréa Malmgren G / 90 4
5 Barracuda European K9 TrainingBase, Ingela Nordahl G / 85 4
6 Engelaiz Disney, Emma Gavelli B / 85 4
7 Nordteam’s Fillifax, Patrick Aronsson B / 78 4
8 Nordteam’s Fred The First, Åsa Öberg   2

 

Maj-Britts Larssons Minnespris till
Bästa Lydnadsboxer 2019

Plac Hundens namn / Ägare Snitt Poäng
1 Engelaiz Atlanta, Malin Andersson   12
2 Engelaiz Chelsea, Cecilia Borgljung   8
3 Roxmo’s Episod,  Pamela Johansson 8,9 6
4 Mythique’s Count Zero, Janet Johansson 8,47 6
5 Engelaiz Ezcobar, Ami Holmqvist 8,41 6
6 Seganders Paiste, Katarina Magnusson 8,4 6
7 Fnatt’s Vampire, Jenni Andersson 8,31 6
8 Två Kronors E E Zeb, Annika Kroon 8,30 6
9 Siggebergs Mythical Supernova, Ane Hellström 8,28 6
10 Engelaiz Conjure, Lise-Lotte Oskarsson 8,20 6

 

Svenska Boxerklubbens Vandringspris Bästa veteran 2019

Plac Hundens namn / Ägare Slagna hundar Poäng
1 Honeybox Future Dream, Sofie & Joel Vilborg   20
2 Engelaiz Umbra, Marlene Mussawir & Gerd Rosendahl   17
3 Heros Biscaya, Johanna Rapp   5
4 Swedbox TNT, Karin Lehrman 2 4
5 Engelaiz Valpolicella, Kristin Halle 1 4
6 Heros Belize, Jonna Nyström 2 3
7 Murbergets Gonzo, Anette Andersson 0 3
8 Askungen, Ingrid Andreasson    2
9 Engelaiz Wembley, Marlene Mussawir 2 1
10 Queensie’s Jizza, Inger Nordh 1 1

 

Peggie Ceders Minnespris 2019

Plac Hundens namn / Ägare Poäng
1 Almadinaks Diplomatiya 29
2 Honeybox Future Dream, Sofie & Joel Vilborg 29
3 Winbergs Twist And Shout, Maja Axelsson Svancar 28
4 Savannah Nostrum, Harry Dahlgren 18
5 Teamwork Banana Joe, Malin Krook 18
6 Engelaiz Famous, Anna Mild Ackrell 17
7 De La Pi’s Bruna Bönan, Kristin Bergström 16
8 Big Heart’s Splendid Beat, Towe Melander 14
9 De La Pi’s Ypperliga, Kristin Bergström 12
10 Engelaiz Breeze, Linda Antonsson 11