2017 års vandringspriser

Bästa uppfödare 2017

Placering

Namn

Poäng

1

Engelaiz

176

2

Twinbox

91

3

Teamwork

73,5

4

Hausse

68

5

De La Pi's

43

6

Jipotimas

42

7

Siggbergs

38

8

Swedbox

34

9

Albinsson's

33,5

10

Intense's

30

Bästa Allround Boxer 2017

Placering

 Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Twinbox W's Sugar Rush
Ann Wanker, Yngsjö

25

2

Engelaiz Conjure
Lise-Lotte Kihlström, Malung

20

3

Engelaiz Coutinho
Anna Karlsson, Gränna

20

4

Teamwork Zatsa,
Sofie Sjöstrand, Västervik

11

5

Engelaiz Chelsea
Cecilia Borgljung, Falun

13

Forester Johnsson Minnespris 2017

Placering

Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Engelaiz Valpolicella
Kristin Halle, Nordre Frogn

17

2

Teamwork Xplosion
Maria Nilsson, Kristinehamn

16

3

Engelaiz Zokrates
Monica Persson, Lysekil

15

4

Hausse Folke
Helen Nilsson, Sundsvall

15

5

Albinsson's Aktiva Emil
Ingegerd Wirén, Segmon

15

6

Queensie's Kiwi
Carin Wilcken, Jonsered

13

7

Arctic Aura's Armado
Lena Arvidsson, Forshaga

13

8

Queensie's Jizza
Inger Nord, Frillesås

12

9

Engelaiz Casey
Kristina Ljungner, Knäred

11

10

Twinbox W's Sugar Rush
Ann Wanker, Yngsjö

11

Gunnerfälts Vandringspris - till minne av Kicki och Alf

Placering

Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Queensie's Jizza
Inger Nord, Frillesås

 12

Barbro Rydins Minnespris 2017

Placering

 Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Twinbox W's Sugar Rush
Ann Wanker, Yngsjö

23

2

Impressive's Baby Bippa
Nina Persson, Landskrona

23

3

Swedbox X-It
Harry Dahlgren, Kungsbacka

23

4

Mythique's Cersei
Janet Johansson, Västerås

19

5

Siggbergs Mythical Supernova
Janet Johansson, Västerås

16

6

Engelaiz Coutinho
Anna Karlsson, Gränna

16

7

Engelaiz Xpectation,
Mia Ljung, Växjö

16

8

Heros Biscaya
Johanna Rapp, Växjö

15

9

Engelaiz Conjure
Lise-Lotte Kihlström, Malung

14

10

Engelaiz Casey
Kristina Ljungner, Knäred

13

Bästa avelshund och bästa tik 2017

Placering

 Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Engelaiz Umbra
Rosendahl Gerd, Mussawir Marlene

63

2

Jipotimas Yinichi
Jill Mellström

48

3

Valsängen's Tiramisu
Wanker Ann

42

4

Hausse Vixi
Nilsson Helen

35

5

Sensato's Coconut Rum
Sundelin Gunilla

32

6

Twinbox Captain Haddock
Hörman Fält Lena

32

7

Twinbox P's Tiger Lily
Wanker Ann

29

7

Enchanter's Enyas Etta
ingrid roos

29

7

Jaws The Fifth Element
Winberg Madeleine

29

10

Honeybox Afrodite
Vilborg Sofi

28

10

Bippa Con Tilia
Persson Nina

28

10

Shirwalk's Carmencita
Johansson Ninni

28

10

Hausse Vegas
Christina Andermyr Nyberg

28

Bästa IPO/BSL Boxer 2017

Placering

 Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Twinbox Valiant
Torbjörn Johansson, Ronneby

18

2

Aick von Altenburg
Veronica Frohlund, Mullsjö

9

2

Enchanter's Ettans Efter-Ett
Malin Slåtteby, Borlänge>

9

4

Jipotimas Chaconne
Jill Halve, Brottby

6

4

Jipotimas Marziale
Jill Mellström, Brottby

6

4

Nordteam's Egon Elegant
Ingela Nordahl, Umeå

6

7

Engelaiz Dundra
Robert Lindström,Jonsered

4

7

Engelaiz Yacuzzi
Jenny Georgii, Skara

4

9

Jipotimas Chomolangma
Jill Mellström, Brottby

3

10

Nordteam's Filliflax
Patrick Aronsson, Stockholm

2

Maj-Britts Larssons Minnespris till Bästa Lydnadsboxer 2017

Placering

Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Albinsson's Blixtrande Ronja
Ingegerd Wirén, Segmon

6

2

Swedbox Vagabond
Eva Norrby, Lyrestad

6

3

Engelaiz Conjure
Lise-Lotte Kihlström,Malung

6

4

Arctic Aura's Carabella Caramelita
Emmy Klang, Värmdö

6

5

Engelaiz Atlanta
Malin Andersson, Göteborg

4

6

Engelaiz Coutinho
Anna Karlsson,Gränna

4

7

Teamwork Zatsa
Sofie Sjöstrand,Västervik

4

8

Albinsson's Avspända Alfred
Jannice Printz, Finnspång

3

9

Teivik's Valev
Catrine Lorensson, Alafors

2

10

Engelaiz Chelsea
Cecilia Borgljung, Falun

2

Bästa Avelshane till minne av Ragnar Borgefors

Placering

Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Jipotimas Yinichi
Jill Mellström, Solna

42

2

Dahli V Rusticana
Hans Åhnström, Tullinge

24

3

Hausse Vegas
Christina Andemyr Nyberg

19

4

Twinbox Captain Haddock
Lena Hörman Fält

16

5

Honeybox Future Dream
Sofie Vilborg

10

6

Jaws The Fifth Element
Madeleine Winberg

11

7

Playboy V Rusticana
Harry Dahlgren

6

7

Aick von Altenburg
Veronica Frohlund

6

8

Engelaiz Vancouver
Bengt Wallman

4

8

Huricane Con Tilia
Elisabeth Sundström

4

8

Jipotimas Yinozo
Jill Mellström, Solna

4

Svenska Boxerklubbens Vandringspris Bästa veteran 2017

Placering

Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Teamwork Savannah, Malin Andersson & Marlene Mussawir, Göteborg

30

2

Jipotimas Yinichi , Jill Mellström, Brottby

21

3

Jipotimas Yang , Jill Mellström, Brottby

9

4

Marikarlos No Problem, Kajsa Paulson, Drottningholm

8

4

Hausse Vixi, Helen Nilsson, Sundsvall

6

5

Birkeboxer Dandy, Annika Hunefalk, Farhult

5

5

Bosarawi 's Gunvald Ca, Camilla Johansson, Ransta

5

7

Millneth 's For You I Will, Maria Göransson, Västerås

4

8

Chevrolinas Silvia Bernadotte, Elisabeth Andersson, Hammarö

3

8

Jipotimas Marziale , Jill Mellström, Brottby

3

Peggie Ceders Minnespris 2017

Placering

Hundens namn / Ägare

Poäng

1

Honeybox Future Dream, Sofie & Joel Vilborg, Brottby

40

2

Engelaiz Breeze, Linda Antonsson, Nödinge

31

3

Intense's Madison, Mathias Fjellman Larsson, Västerås

30

4

Mythique's Cersei, Janet Johansson, Västerås

24

5

Swedbox X-It, Harry Dahlgren, Kungsbacka

20

5

De La Pi's Ypperliga Yvonne, Joakim Bergström, Järlåsa

20

7

Dahli v Rusticana, Hans Åhnström, Tullinge

19

8

Teamwork Abra Kadabra, Maritha Östlund-Holmsten & SE Holmsten, Gyttorp

16

9

Impressive's Baby Bippa, Nina Persson, Landskrona

15

9

Teamwork Savannah Malin, Andersson & Marlene Mussawir, Göteborg

15