Månadens boxer: Nemo

fokusPaBoxer

Fokus på Boxer: Andningstestet

För att öka dialogen med er medlemmar, startar vi nu ett nytt informationsformat som vi kallar Fokus på Boxer. Tanken är att det skall vara återkommande och att vi här kan lyfta olika ämnen som är viktiga för rasen, för uppfödarna och för alla andra medlemmar.

Svenska Kennelklubben har nyligen öppnat möjligheten för fler raser att genomföra andningstest. Tidigare gällde det fransk bulldogg, mops och engelsk bulldogg. Nu kan även boxer göra testet. Det väcker naturligt frågor om vad detta innebär i praktiken och hur vi som rasklubb kan förhålla oss till det.

Avdelningsstyrelsen bjuder därför in till en digital informationsträff där vi går igenom bakgrunden, hur testet fungerar och vad SKK:s beslut betyder för oss.

Under träffen tar vi upp bland annat

  • Hur går testet till
  • Vem får utföra det
  • Vad kostar det
  • Vad innebär hälsoprogrammet och är det tvingande
  • Hur bör vi tänka i avelsarbetet
  • Vad beslutet betyder för rasens framtid
  • Varför boxer nu omfattas av testet

Efter genomgången håller vi en frågestund med öppen diskussion. Vi vet att många har funderingar och detta är ett bra tillfälle att ställa frågor och få klarhet.

Praktisk information

När: Söndag 24 maj kl. 18.00–19.30
Hur: Digital möteslänk skickas till alla som anmält sig
För vem: Uppfödare, hanhundsägare och alla som är intresserade av avels- och hälsofrågor

 

Anmäl här

 

Frågor? Skicka ett mejl till martin.grubb@boxerklubben.org